98.1k views
4 votes
599 N skier begins on a hill 32 m above the valley floor. He travels down to the valley floor and up a 18 m hill on the other side. Ignoring air resistance, what is his velocity at the top of the 18 m hill?

Work please!

1 Answer

5 votes

Answer:

v = 129.5 m / s

Step-by-step explanation:

For this exercise we must use the conservation of mechanical energy.

Starting point. On the side of the first hill

Em₀ = U = m g h₁

Final point. On the other hill

Em_f = K + U = ½ m v² + mgh₂

where h2 is the latura of the ora hill

as they indicate that there is no friction, energy is conserved

Em₀ = Em_f

mgh₁ = ½ mv² + m gh₂

v² = 2 mg (h1-h2)

v =
√(2m g( h_1 - h_2))

let's calculate

v =
√( 2 \ 599 \ ( 32-18))

v = 129.5 m / s

This speed is horizontal at the top of the hill

User Tcooc
by
7.2k points