197k views
13 votes
A mineral sample has a mass of 48.6 grams and a volume of 18 milliliters. What is the density of the mineral?

Density = Mass divided by Volume

2.7 g/mL

1.9 g/mL

4.6 g/mL

3.5 g/mL

User Necrifede
by
7.1k points

1 Answer

11 votes

Answer:


\boxed {\boxed {\sf 2.7 \ g/mL}}

Step-by-step explanation:

Density is the mass per unit volume of a substance. It is calculated by dividing the mass by the volume.


\rho = (m)/(v)

The mass of the mineral is 48.6 grams. The volume is 18 milliliters.

  • m= 48.6 g
  • v= 18 mL

Substitute the values into the formula.


\rho= ( 48.6 \ g)/(18 \ mL)

Divide.


\rho = 2.7 \ g/ mL

The density of the mineral sample is 2.7 grams per milliliter.

User ScottO
by
7.0k points