101k views
3 votes
.

* 6 cupcakes for $14
* 12 cupcakes for $30
* 24 cupcakes for $54
The unit price for the 6 cupcakes is
The unit price for the 12 cupcakes is
The unit price for the 24 cupcakes is
The lowest unit price is for

User Larsivi
by
6.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.33

$2.50

$2.25

24 cupcakes/$54

Explanation:

User Camembert
by
5.9k points
6 votes

Answer:

  • ≈$2.33
  • $2.50
  • $2.25
  • 24 cupcakes/$54

Explanation:

User Bhuga
by
5.6k points