138k views
3 votes
HELP ASAP. ellie wants to order candy online. company A is offering 2 1/2 pounds of chocolate for $31.25; while company B is offering 2 3/4 pounds of the same chocolate for $32.00. what is the unit price for company A and B? (please include units) which company is offering the lowest price? PLEASE SHOW WORK

1 Answer

7 votes

Answer: Company B is offering the lowest price

Company A: $12.50 per pound

Company B: $11.64 per pound

Explanation:

31.25 / 2.5 = 12.50

32 / 2.75 = 11.636

User Davispuh
by
5.9k points