menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A new candy store sells a plastic bag of 9 different colored gumballs for $1.44. What is the unit cost of each colored gumball in the plastic bag? *
asked
Mar 12, 2022
10.7k
views
0
votes
A new candy store sells a plastic bag of 9 different colored gumballs for $1.44. What is the unit cost of each colored gumball in the plastic bag? *
English
high-school
Teri
asked
by
Teri
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$0.16
Step-by-step explanation:
1.44 ÷ 9 = 0.16
Xi
answered
Mar 18, 2022
by
Xi
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 21, 2016
31.3k
views
A jar has 15 pink gumballs, 21 blue gumballs, 19 red gumballs, and 19 yellow gumballs. Which colored gumball has the least probability of being picked when a child randomly draws one out of the jar? Pink
Balaji Krishnan
asked
Aug 21, 2016
by
Balaji Krishnan
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
31.3k
views
asked
Mar 15, 2017
30.7k
views
A jar has 15 pink gumballs, 21 blue gumballs, 19 red gumballs, and 19 yellow gumballs. Which colored gumball has the greatest probability of being picked when a child randomly draws one out of the jar?
AvahW
asked
Mar 15, 2017
by
AvahW
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
30.7k
views
asked
Feb 4, 2018
170k
views
A jar has 15 pink gumballs, 22 green gumballs, 19 red gumballs, and 19 yellow gumballs. Which colored gumball has the greatest probability of being picked when a child randomly draws one out of the jar?
Azrahel
asked
Feb 4, 2018
by
Azrahel
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
170k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Passe para a voz passiva: - Kevin asked Dennis a question -Somebody Build the house last year -She gives him a box
Who is the author of Alice's Adventures in Wonderland'??
why is mercury usually hard to see without a telescope?
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
In which sentence is a common noun underlined? A. We went horseback riding in Griffith Park yesterday afternoon. B. It was so much fun dancing on the grass in Widley Park. C. We rode all the roller coasters
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org