47.2k views
1 vote
Erin bought 4 jars of jelly and 6 jars of peanut butter for $19.32. Adam bought 3 Jars of jelly

and 5 jars of peanut butter for $15.67.
Use x for jars of jelly and y for jars of peanut butter, write the equation for either Erin or Jack.
DO NOT SOLVE
(Worth 10 points)

1 Answer

5 votes

Here is your system of equations in two variables.

Equation for Erin:

4x + 6y = 19.32

Equation for Adam:

3x + 5y = 15.67

That's it.

User Chus
by
5.4k points