174k views
0 votes
Use the following balanced reaction to solve 1-3:

P4 (s) + 6H2 (g) → 4PH3 (g)


1. How many grams of Hydrogen gas (H2) will be needed to react with 20 grams of P4?

1 Answer

7 votes

Answer:

1.96g H2

Step-by-step explanation:

P4 = 123.9g/mol

H2 = 2.02g/mol


(20g P_(4) )/(1) *
(1 mol P_(4) )/(123.9g) *
(6 mol H_(2) )/(1 mol P_(4) ) *
(2.02g H_(2) )/(1 mol H_(2) ) = 1.96g H2

User ErikEJ
by
7.0k points