215k views
3 votes
What is the molality of a solution containing 18.2 g HCl and 250. g of water?

User Ulgen
by
8.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

m=2.0mol/kg

Step-by-step explanation:

Hello there!

In this case, according to the formula to compute molality, which requires moles of solute (HCl) and kilograms of solvent (water), we first compute the moles of the former with its molar mass as shown below:


n=(18.2g)/(36.46g/mol)= 0.50mol

And then the kilograms of water:


(250.g)/(1000g/kg) =0.250kg

Finally, the molality turns out to be:


m=(0.50mol)/(0.250kg)\\\\m=2.0mol/kg

Best regards!

User Adam Lydick
by
7.1k points