174k views
21 votes
The value of a car is $18,000 and is depreciating 6% each year. What will the value of the car be in 7 years?

y=a(b)x

1 Answer

5 votes

Answer:

  • $11672.60

Explanation:

Given:

  • Initial value a = $18000
  • Rate of depreciation 6% or b = 1 - 0.06 = 0.94
  • Time x = 7 years

Find the value of the car in 7 years:

  • y = abˣ
  • y = 18000*0.94⁷ = 11672.60
User Rivenfall
by
6.6k points