Answer:
Explanation:
For the non-organic bananas, since they cost $3.48 for 3 pounds, that means:
cost/pound = total price/number of pounds = $3.48/3 pounds = $1.16/pound
For the organic bananas, since they cost $4.50 for 2.5 pounds, that means
cost/pound = total price/number of pounds = $4.50/2.5 pounds = $1.80/pound
Thus the difference in unit cost per pound is:
$1.80 - $1.16 = $0.64
Hope that helps!