185k views
23 votes
Dude can someone literally answer this before I submit it

Dude can someone literally answer this before I submit it-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

For the non-organic bananas, since they cost $3.48 for 3 pounds, that means:

cost/pound = total price/number of pounds = $3.48/3 pounds = $1.16/pound

For the organic bananas, since they cost $4.50 for 2.5 pounds, that means

cost/pound = total price/number of pounds = $4.50/2.5 pounds = $1.80/pound

Thus the difference in unit cost per pound is:

$1.80 - $1.16 = $0.64

Hope that helps!

User Ycenycute
by
7.9k points