45.1k views
0 votes
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

User AMK
by
7.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.20 or 20 cents

Explanation:

We know she pays $3.20 per pound, and that there are 16 ounces in a pound, so we can just divide to figure it out.

3.20 / 16 = 0.20

We can check our answer by doing the inverse of operations (multiplying)

16 x 0.20 = 3.20

So, she the price for an ounce of strawberries is $0.20 (20 cents). I hope this helps :)

User Scherling
by
8.8k points
4 votes

Answer: $0.20

Explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

User Wendelbsilva
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories