153k views
8 votes
betina bought 3 pounds of oats for $9. she needs 0.5 more pound for her granola recipe. how much will it cost to buy the oats she needs ?

1 Answer

10 votes

3 pounds of oats for $9 -> 1 pound of oats = 9/3 = $3.

So, half a pound of oats = 3 : 2 = $1.5

User Bmihelac
by
6.2k points