65.7k views
3 votes
Wyatt buys a one-quart bottle of juice for $4.80. How many fluid ounces of juice did Wyatt buy?

User Mindriot
by
4.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Wyatt bought 32 fluid ounces.

Explanation:

If Wyatt bought a 1 quart bottle of juice, (which you would need to convert into fluid ounces) but every 0.1 quarts of juice would be 3.2 fluid ounces. And if 0.5 quarts of juice is 16 ounces we could do 16 + 16 (fluid ounces) and we would get 32 fluid ounces in total.

And that's how you get the answer! :)

User Capan
by
5.2k points
4 votes

Answer:

Explanation:

Unit rate per fluid ounce = $0.15

Explanation:

Given that:

Cost of one quart bottle of juice = $4.80

We know that:

One quart = 32 ounces

Unit rate is the rate in which two quantities are compared and one of them is one.

Unit rate =

Unit rate = $0.15 per fluid ounce

Hence,

Unit rate per fluid ounce = $0.15

User Nevena
by
4.7k points