56.3k views
4 votes
Please hurry

Starting from rest, this airliner accelerates at 2.4m/s2 for 32 seconds before leaving the ground. Calculate its velocity at liftoff.

User LaGuille
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The velocity will be "76.8 m/s".

Step-by-step explanation:

The given values are:

Acceleration,

a = 2.4 m/s²

Time,

t = 32 seconds

By equation of motion,


v=u+at

On substituting the values, we get


=0+2.4* 32


=0+76.8


=76.8 \ m/s

User Dudemanword
by
7.4k points