menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lily bought 11 3/4 metres of ribbon. Each metre costs $24.00. How much did Lily spend
asked
May 23, 2022
195k
views
2
votes
Lily bought 11 3/4 metres of ribbon. Each metre costs $24.00. How much did Lily spend
Mathematics
high-school
Ron M
asked
by
Ron M
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$282
Explanation:
Highlycaffeinated
answered
May 27, 2022
by
Highlycaffeinated
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 15, 2024
198k
views
Ribbon is sold at $7 for 3 metres at the factory and $2.50 per metre at the store. How much money is saved when 15 metres of ribbon is bought at the factory rather than at the store?
Mrkre
asked
Feb 15, 2024
by
Mrkre
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
198k
views
asked
Aug 13, 2024
118k
views
Juli had 5 1/3 metres of ribbon. She used 1/4 of it to wrap a present and cut the remaining ribbon into 1/4 metre long pieces. How many pieces did she get?
Mahfuz
asked
Aug 13, 2024
by
Mahfuz
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
118k
views
asked
Nov 5, 2022
220k
views
One metre of ribbon costs $0.45. If Tabitha buys 225 metres of ribbon, how much will she have to pay? (Please help me! I have to turn it in in maximum 1 hour)
Ali Yesilli
asked
Nov 5, 2022
by
Ali Yesilli
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
220k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org