92.7k views
5 votes
Brand XYZ dog food cost $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?

User Yash Nag
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2.4 per pound

Explanation:

36÷15=2.4

how do i know this i used my brain

User Abanmitra
by
7.5k points