16.3k views
2 votes
A university student is planning to open a walk-in pizza restaurant near campus. He will have no seating and will sell two kinds of oversized slices of pizza to go, plain cheese and pepperoni. The fixed annual cost including rent and equipment is $26,000 and the variable cost per slice is $0.67. If they sell slices for $3.75, how many slices will they need to sell to break even? If they forecast demand to be 540 slices per week, how much profit will they make?

1 Answer

4 votes

Answer:

subtract the value you will get the answer

User Scravy
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories