19.1k views
4 votes
The eighth grade class wants to buy split wear shirts, One company requires a $20 fee to prepare the design and then charges $9.00 for each shirt ordered. Another company will prepare the design for free but charges $9.50 for each shirt which company should the eighth graders choose to get the best value?​

User Seansand
by
8.5k points

1 Answer

10 votes

Answer:

the one that charges $9.50 for each shirt

Explanation:

It is because, for the first one, you need to add $20 to prepare it and an additional $9.00. Altogether, you need $29 for EACH shirt. But for the second company, you just need to play $9.50 for each shirt. The Second company is cheaper and therefore better

User Ravnsgaard
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.