13.7k views
3 votes
A 6-pack of movie tickets cost $56.94. what is the unit price $__ per ticket

User Ashughes
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$9.49

Explanation:

you take the $56.94 and divide by 6 to get the unit price

User ProfMamba
by
7.3k points