130k views
4 votes
A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price

A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price-example-1

2 Answers

2 votes

Answer:

$0.17 or 17 cents

Explanation:

3 pens costs 51 cents and you want to find out how much one pen costs.

0.51 divided by 3 = 0.17

User Labibah
by
8.2k points
0 votes

Answer:

$0.17/pen

Explanation:

User Robbe
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories