157k views
4 votes
A 60 kg skateboarder accelerates themselves at 1.5m/s2. How much force was required to do this?

User KMoraz
by
7.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

90 N

Step-by-step explanation:

m = 60 kg

a = 1.5 m/s^2

F = m × a = 1.5 × 60 = 90 N

User Tapas
by
7.0k points