168k views
3 votes
Find the unit rate: $1.98 for 3 pounds

User Prabodh M
by
5.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.66 or 66 cents

Explanation:


(1.98)/(3) =0.66

User Letokteren
by
5.3k points