Answer:
θ = 17.67°
Step-by-step explanation:
The grating equation can be used here to find the angle. The grating equation is given as follows:

where,
m = order = 2
d = 3.88 x 10⁻⁶ m
λ = wavelength of light = 589 nm = 5.89 x 10⁻⁷ m
θ = angle = ?
Therefore, using these values in the equation, we get:

θ = 17.67°