196k views
2 votes
Find the unit rate for each problem below.

Price per ticket if it costs $279 for 9 tickets

Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00

Number of strikeouts per inning if there were 54 strikeouts in 27 innings.

1 Answer

2 votes

Answer:

$31 per ticket

$0.33 per volleyball

2 strikeouts per inning

Explanation:

Price per ticket:

279 = 9x

Divide both sides by 9

31 = x

Price per volleyball:.

6 = 18x

Divide both sides by 18

6/18 = x

Both the numerator and denominator have a common factor of 6

6 ÷ 6 / 18 ÷ 6 = x

1/3 = x

Convert to decimal for money

0.33 = x

Number of strikeouts per inning:

54 = 27x

Divide both sides by 27

2 = x

User Jbryson
by
5.0k points