189k views
2 votes
You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?

2 Answers

5 votes

Cost of 5 items = $10

Cost of 1 item = 10/5 =2

Cost of 8 items = 8×2=$16

Therefore, the cost of 8 such items would be $16.

User Semanticer
by
8.1k points
4 votes

Answer:

$16

Explanation:

Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.

User Paul Matovich
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories