71.3k views
4 votes
Six bags of sunflower seeds cost 7.20 what is the proportionality of the situation

User Tobefound
by
6.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.2:1 or $1.2 per bag of sunflower seeds

Explanation:

  1. To find the cost of each sunflower bag you would divide the cost by the amount of bags

7.20÷6 which is 1.2

User Noha Kareem
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.