Answer:
$46,485
Step-by-step explanation:
The perpetual inventory method ensures that the cost of sales and inventory value is calculated after each and every sale made.
The Average inventory method involves the calculation of a new unit cost after each purchase. This new unit cost is used to calculate the the cost of sales and inventory value.
Unit Cost = Total Cost ÷ Units available for sale
New Unit Cost calculations
January 6 = (9,200 x $9.78 + 6,100 x $10.24) ÷ 15,300 = $9.963
January 26 = (7,600 x $9.963 + 7,900 x $10.69) ÷ 15,500 = $10.33
Ending Inventory
Ending Inventory = Ending units x recent unit cost
= 4,500 units x $10.33
= $46,485
Conclusion
The Inventory at January 31, using the moving-average inventory method should be $46,485.