Answer:
h(t) = 4.68 seconds
Explanation:
The function that represents the height of each firework in feet is :
.....(1)
We need to find the time the fireworks take to reach their maximum height. For maximum height,
dh/dt = 0
So,

Put t = 4.68 in equation (1).

So, the fireworks will take 4.68 seconds to their maximum height.