108k views
3 votes
During an activity analysis, a human resources manager determined that an employee spent 1.7

hours making work calls one week, which was 4% of the employee's total work hours for the
week. How many hours did the employee work?

1 Answer

4 votes

Answer: 42.5 hours

Step-by-step explanation:

Let the number of hours that the employee work be represented by x.

Since the employee spent 1.7 hours making work calls one week, which was 4% of the employee's total work hours for the week, this can be represented in an equation as:

4% × x = 1.7

4/100 × x = 1.7

0.04 × x = 1.7

0.04x = 1.7

x = 1.7 / 0.04

x = 42.5 hours

The employee worked for 42.5 hours

User NicE
by
6.3k points