140k views
0 votes
Question 4

12 marks
4.1 a. In each case find the unit cost and then state which is the better buy.
4 marks
6kg of potatoes for $2.45 or
15 kg of potatoes for $5.9 or
10 kg of potatoes for $3.92?

Question 4 12 marks 4.1 a. In each case find the unit cost and then state which is-example-1
User Spacemoose
by
4.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The better buy is to buy 10 kilograms of potatoes at $ 3.92, since each kilogram costs $ 0.392.

Explanation:

To find the cost per unit in each case and then state which is the better buy, the following calculations must be performed:

6kg of potatoes for $ 2.45:

2.45 / 6 = 0.408

15 kg of potatoes for $ 5.9:

5.90 / 15 = 0.393

10 kg of potatoes for $ 3.92:

3.92 / 10 = 0.392

Thus, the better buy is to buy 10 kilograms of potatoes at $ 3.92, since each kilogram costs $ 0.392.

User Mwhittaker
by
5.3k points