119k views
1 vote
Kayla is pricing whole wheat flour.

A 5-pound bag at Bargain Mart costs $6.45.
A 2-pound bag at Food Saver costs $2.50.
A 7-pound bag at Grocery Surplus costs $9.45
A 10-pound bag at Economart costs $12.89. ​
​The shop with which sells flour for the lowest unit price is

2 Answers

7 votes

Answer:

Food Saver

Explanation:

Bargain Mart: 6.45/5 = $1.29/lb

Food Saver: 2.50/2 = $1.25/lb

Grocery Surplus: 9.45/7 = $1.35/lb

Economart: 12.89/10 = $1.29/lb

User Molholm
by
7.9k points
3 votes

Answer:

Food Saver

Explanation:

6.45 ÷ 5 = 1.29

2.50 ÷ 2 = 1.25

9.45 ÷ 7 = 1.35

12.89 ÷ 10 = 1.289

Food Saver sells for $1.25 per pound, which is the lowest.

User Tom Canfarotta
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories