9514 1404 393
Answer:
a) S(p) = -97.78p +2977.78
b) about 98 fewer shirts per week will be sold for each $1 increase in price
c) 533 shirts per week
d) $15.63
Explanation:
a) You are given two ordered pairs: (p, s) = (10, 2000) and (19, 1120). The two-point form of the equation for a line can be used.
y = (y2 -y1)/(x2 -x1)(x -x1) +y1
s = (1120 -2000)/(19 -10)(p -10) +2000
s = -97.78(p -10) +2000
S(p) = -97.78p +2977.78
__
b) The slope is shirts/dollar, meaning about 98 fewer shirts will be sold for each dollar increase in price.
__
c) S(25) ≈ 533
At a price of $25, the store would sell about 533 shirts per week.
__
d) 1450 = S(p) = -97.78p +2977.78
-1527.78 = -97.78p
15.625 = p ≈ 15.63
The store should charge $15.63 per shirt to maintain sales of 1450 shirts per week.