Answer:
Younger: 12.78 per item
Older: 9.67 per item
Explanation:
Well, if all the shirts and shorts were the same price divide the total price and total amount of items they bought.
Younger Brother:
8 shirts + 10 shorts = 18 items for $230
$230 ÷ 18 items = about 12.78 per item (it comes out to a lot of number so I estimated it the nearest hundredth)
Older Brother:
8 shirts + 4 shorts = 12 items
$116 ÷ 12 items = about 9.67 per item (estimated again)