26.4k views
0 votes
It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

1 Answer

7 votes

Answer:

0.75

Explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

User Jbbarth
by
5.7k points