menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store has digital cameras for the following prices: $50, $400, $405, $410, $420, $425, $450, $460, and $2,500. Which measure of central tendency is most appropriate to represent the cost of the digital
asked
Aug 10, 2022
15.4k
views
3
votes
A store has digital cameras for the following prices: $50, $400, $405, $410, $420, $425, $450, $460, and $2,500. Which measure of central tendency is most appropriate to represent the cost of the digital cameras at the store?
mode
mean
range
median
Mathematics
middle-school
Pilgerstorfer Franz
asked
by
Pilgerstorfer Franz
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Mode: there is no mode...
Mean: 352.2
Range: 2450
Median: 415
Roman Jaquez
answered
Aug 12, 2022
by
Roman Jaquez
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
I would guess the mean.
Ganders
answered
Aug 15, 2022
by
Ganders
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 28, 2024
150k
views
Suppose output is $440 billion, government purchases are $40 billion, desired consumption is $320 billion, and net exports are $35 billion. Absorption is equal to A) $405 billion. B) $420 billion. C) $435
Anton Pelykh
asked
Jan 28, 2024
by
Anton Pelykh
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
150k
views
asked
Mar 13, 2021
119k
views
Find the unit rate. Round the nearest hundredth if necessary. $420 for 15 tickets. A. $28 per ticket B. $0.04 per ticket C. $405 per ticket D. $840 per 30 tickets
Svaberg
asked
Mar 13, 2021
by
Svaberg
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
119k
views
asked
Aug 17, 2024
166k
views
Lucy receives 20% of her weekly wage. Lucy earns $25.00/hr for a 28-hour week. Calculate her total weekly income. Show working out. A. $440.00 B. $460.00 C. $420.00 D. $400.00
Gaurav Tyagi
asked
Aug 17, 2024
by
Gaurav Tyagi
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
166k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity