148k views
18 votes
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of each item she bought? I need help.

User Zombi
by
4.9k points

2 Answers

7 votes
Each thing is 40 cents per pound
User Danny R
by
5.5k points
8 votes

Answer:

The unit price of potatoes is $0.56 per pound, the unit price of broccoli is $3.1 per pound, and the unit price of pears is $0.98 per pound and this can be determined by using the arithmetic operations.

Given :

The shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes.

The shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli.

The shopper paid $2.45 for 2.5 pounds of pears.

The unit price in dollars ($) per pound of potatoes will be:

One pound potato = = $0.56

So, the unit price of potatoes is $0.56 per pound.

The unit price in dollars ($) per pound of broccoli will be:

One pound potato = = $3.1

So, the unit price of broccoli is $3.1 per pound.

The unit price in dollars ($) per pound of pears will be:

One pound potato = = $0.98

So, the unit price of pears is $0.98 per pound.

Explanation:

Hope this helps

User Cole
by
5.4k points