53.7k views
2 votes
3 pound of apples for $4.59.

User Shiblon
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.53 per pound of apple

Explanation:

I'm assuming the question is what is the cost of 1 pound

Set up a equation:

3pounds/$4.59 = 1pound/x

Variable x = cost for one pound

3/4.59 = 1/x

Cross mulitply

3 × x = 4.59 × 1

3x = 4.59

Divide both sides by 3

3x ÷ 3 = 4.59 ÷ 3

x = 1.53

User Bun Houth
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories