2.3k views
5 votes
You can buy 12 cookies for $4. What is the unit rate for the cost of each cookie?​

User Thefugal
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Roughly $0.34

Explanation:

Set up an equation:

Variable x = cost of one cookie

12cookies/$4 = 1cookie/x

12/4 = 1/x

Cross multiply

12 × x = 4 × 1

12x = 4

Divide both sides by 12

12x ÷ 12 = 4 ÷ 12

1x = 4/12

x = 0.333333

x = is about $0.34

User Luaan
by
8.1k points
2 votes

Answer:

$0.33 per cookie

Explanation:

The unit rate (cost per cookie) is

$4

---------------- = $0.33 per cookie

12 cookies

User Georgiy Shur
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories