2.2k views
0 votes
half life, for my physics but pretty sure it involves maths. you don’t have to do them all i’m just confused how to work it out.

half life, for my physics but pretty sure it involves maths. you don’t have to do-example-1

1 Answer

2 votes

I probably don't have to tell you that the other answer is nonsense, but I'll do it all the same, just in case... Half-life is defined as the time it takes for some radioactive substance to decay to half its original amount.

If it takes n half-lives for some substance with a starting amount of A to decay to a final amount of B, then


B = (A)/(2^n)

1. If the half-life is x, then after 1 half-life, 5000 units of this substance decays to 2500 units. After another half-life, this decays to 1250. After another, this in turn decays to 625.

So 3 half-lives are required.

In terms of the equation above, we solve for n such that


625 = (5000)/(2^n) \implies 2^n = 8 \implies n=3

since 2³ = 8.

2. Count how many times you halve 15,000 to end up with 3750:

15,000/2 = 7500

7500/2 = 3750

===> 2 half-lives

In other words,


3750 = (15,000)/(2^n) \implies 2^n = 4 \implies n=2

3. After 1 half-life, you would end up with

12,000/2 = 6000

and after another half-life,

6000/2 = 3000

i.e.


(12,000)/(2^2) = \frac{12,000}4 = 3000

4. After 1 half-life, you have

26,000/2 = 13,000

After 2 half-lives,

13,000/2 = 6500

After 3 half-lives,

6500/2 = 3250

After 4 half-lives,

3250/2 = 1625

i.e.


(26,000)/(2^4) = (26,000)/(16) = 1625

5. If the half-life is 3 years, then 15 years = 3 half-lives.

In the last 3 years, 20,000 would have decayed to 10,000.

In the second-to-last 3 years, 40,000 would have decayed to 20,000.

In the first 3 years, 80,000 would have decayed to 40,000.

i.e.


(x)/(2^3) = 10,000 \implies x = 8*10,000 = 80,000

User Ali Reza Ebadat
by
4.5k points