21.8k views
1 vote
In xray machines, electrons are subjected to electric fields as great as 6.0 x 10^5 N/C. Find

an electron's acceleration in this field.​

User Morgosus
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a = 1.055 x 10¹⁷ m/s²

Step-by-step explanation:

First, we will find the force on electron:


E = (F)/(q)\\\\F = Eq\\

where,

F = Force = ?

E = Electric Field = 6 x 10⁵ N/C

q = charge on electron = 1.6 x 10⁻¹⁹ C

Therefore,


F = (6\ x\ 10^5\ N/C)(1.6\ x\ 10^(-19)\ C)\\

F = 9.6 x 10⁻¹⁴ N

Now, we will calculate the acceleration using Newton's Second Law:


F = ma\\a = (F)/(m)\\

where,

a = acceleration = ?

m = mass of electron = 9.1 x 10⁻³¹ kg

therefore,


a = (9.6\ x\ 10^(-14)\ N)/(9.1\ x\ 10^(-31)\ kg)\\\\

a = 1.055 x 10¹⁷ m/s²

User Flaschbier
by
7.2k points