70.3k views
21 votes
Please help!!!! A hardware store sells a pack of 4 specialty light bulbs for

$20. A grocery store sells a pack of 6 of the same specialty
light bulbs for $24.
w

1 Answer

10 votes
20/4=5
24/6=4
pack of 6 is better value
User JoJoeDad
by
6.7k points