Answer:
23 g sodium
Step-by-step explanation:
In chemistry, one mol (1mol) of a substance equals Avagadro's number or constant (6.02 × 10^23 atoms/particles/molecules).
According to this question in which the mass of different elements were given, the mass of the element that equals 6.02 × 10^23
Using the formula; mole = mass/molar mass
- Sodium = 23g/23g/mol = 1mol
- Krypton = 42g/84g/mol = 0.5mol
- Carbon = 24g/12g/mol = 2mol
- Pottasium = 78g/39g/mol = 2mol
Therefore, from the above illustration, it can be observed that only 23g of sodium contains 1 mol, hence, 23g sodium contains 6.02 × 10^23 atoms.