126k views
20 votes
A package of 6 pairs of insulated socks costs ​$33.54. What is the unit price of the pairs of socks​?

User Haemse
by
4.8k points

2 Answers

7 votes

Answer:

5.59 each pair of socks.

Explanation:

33.54÷6=5.59

User Ni Xiaoni
by
5.4k points
11 votes

Answer:

5.59

Explanation:

unit price = total price / total number of pairs

= 33.54/6 = $ 5.59

User Murhaf Sousli
by
5.3k points