79.8k views
5 votes
The cost of a movie tickets for a group of friends is $24. They buy 3 snacks. The cost of each snack is the same. The group spends $43.50 total for tickets and snacks. How much does each snack cost?

User Krysti
by
7.8k points

2 Answers

6 votes

6.50 Explanation:

User Levitt
by
7.7k points
2 votes

Answer:

6.50 is the answer to this

User Taygetos
by
9.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories