31.8k views
1 vote
Compare the unit rates to find which is the better value.

A. 24 cans for $21.36
B. 12 cans for $10.56
C. 20 cans for $17.20
D. 16 cans for $13.60 m

2 Answers

6 votes

Answer:

i think the awnser wold be 16 cans for 13.60$

Explanation:

if i am wrong i am truly sorry!

you can buy 16 cans for 13.60 and if you need more you would be saving a lot of money for 32 cans for 17.20.

User Muirik
by
5.0k points
7 votes

Answer:

The 16 cans for 13.60

Explanation:

21.36 ÷ 24 = 0.89

10.56 ÷ 12 = 0.88

17.20 ÷ 20 = 0.86

13.60 ÷ 16 = 0.85

The 16 cans for 13.60 is the best buy, just remember, cost ÷ amount!!

User TheCrzyMan
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.