49.9k views
9 votes
What is the surface area of the cube with the given edge length, s? Drag and drop the surface area into the box to match the edge length. S = 2. 3 cm.

User Qnox
by
6.8k points

1 Answer

11 votes

Answer: 31.74

Step-by-step explanation: surface area of a cube is SA=6•s to the second power. So in this case it is SA=6•2.3 to the second power which equals 31.74

User Keith Morris
by
7.0k points