193k views
2 votes
A 16-ounce bottle of Spring Water is $2.08. A 20-ounce

bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about
the unit prices is true?

User Matt List
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Explanation:

spring water is 2.08/16= 13 cents per ounce

fresh water is 2.40/20= 12.5 cents per ounce

fresh water is .5 cents per ounce less expensive

User Jake Johnson
by
6.4k points