193k views
2 votes
A 16-ounce bottle of Spring Water is $2.08. A 20-ounce

bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about
the unit prices is true?

User Matt List
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Explanation:

spring water is 2.08/16= 13 cents per ounce

fresh water is 2.40/20= 12.5 cents per ounce

fresh water is .5 cents per ounce less expensive

User Jake Johnson
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.