Please answer these 4 questions for 40 points:
If your travel rate is 250 miles in 5 hours, how many miles can you travel in 10 hours?
Given your rate of 480 miles in 8 hours, what is your average speed or unit rate?
Given the unit rate of $4.00 per pound of chocolates, what is the cost of 15 pounds of chocolates?
What is the equivalent ratio for 3:6