menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
How much force is needed to accelerate a 5 kg mass at 3 m/s/s?
asked
Mar 22, 2022
53.0k
views
1
vote
How much force is needed to accelerate a 5 kg mass at 3 m/s/s?
Physics
middle-school
JibinNajeeb
asked
by
JibinNajeeb
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Answer: 15N
Explanation:
Force = mass x acceleration
F=m • a
Mass= 3 m/s
Acceleration=5kg
5 x 3 = 15
Force=15N
Ankit Raj
answered
Mar 25, 2022
by
Ankit Raj
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
15N is needed to accelerate
CJD
answered
Mar 28, 2022
by
CJD
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.6m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org