186k views
3 votes
Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?

2 Answers

7 votes

Answer:

$3.85 per gallon

Explanation:

48.51÷12.6=3.85

3.85x12.6=48.51

User TheLV
by
5.2k points
7 votes
He paid 3.85 per gallon of gas.
User Robinjohnobrien
by
5.2k points